Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... taxa de timbru si procedurile
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

taxa de timbru si procedurile

va rog mult sa ma ajutati :

MOMENT 1 : Judecatorie , Actiune Civila ( anul 2006 ) ,Cauza neevaluabila in bani.SENTINTA data , atacabila cu RECURS. (anul 2009 )

MOMENTUL 2 . - Tribunal , Stadiul Procesual Recurs, Sectia Civila
- Sectia Civila se autosesizeaza ca este o cauza comerciala ,
hotarind ca este competenta sa judece
SECTIA COMERCIALA
-Sectia Comerciala constata ca este o cerere EVALUABILA IN
BANI ( invocind DECIZIA ICCJ nr 32 /09.06.2008 si
are efect RETROACTIV conf. art.329 alin3 CPr.Civ. )

Cere RECLAMANTEI sa declare valoarea . RECLAMANTA
declara valoarea :
peste 110.000 RON ( cu toate ca actele scrise din dosar
spuneau cu totul alt lucru ).
Se plateste de catre RECLAMANTA o TAXA JUDICIARA
DE TIMBRU DE 1.625,0 RON si taxa de timbru
de 2,25 RON .( LUNA MARTIE 2009.)

In urma acestor constatari INSTANTA HOTARESTE :
a) califica calea de atac ca fiind : APEL
b) admite apelul
c ) anuleaza sentinta primei instante - JUDECATORIA
d )admite NECOMPETENTA MATERIALA A
JUDECATORIEI
e ) trimite cauza spre competenta judecare la
TRIBUNAL, care devine INSTANTA DE FOND
f ) cu drept de RECURS ( nu am uzat de el ).

MOMENTUL 3 : - TRIBUNALUL - instanta de fond SECTIA COMERCIALA
SI DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV judeca pe fond.

DA SENTINTA cu APEL

NU SA PLATIT NICI O TAXA JUDICIARA DE TIMBRU
de catre RECLAMANTA .

MOMENTUL 4 : CURTEA DE APEL
STADIUL PROCESUAL : APEL

nu a avut inca loc primul termen

INTREBARE ? CE TAXA JUDICIARA DE TIMBRU VA TREBUI SA PLATEASCA RECLAMANTA IN ACEAST STADIU PROCESUL ?( tinind seama ca din luna iulie 2009 s-au marit TAXELE JUDICIARE DE TIMBRU ).

MENTIUNE : in toate fazele acestui DOSAR cel care va scrie si va roaga sa-l ajutati ESTE PARATUL - INTIMAT si care a avut cistig de cauza atit in JUDECATORIE CIT SI IN TRIBUNAL . pe FOND .

AU TRECUT TOTUSI ,DEJA APROAPE 4 ANI ..............

VA MULTUMESC MULT .

calea de atac se timbreaza cu jumatate din taxa de timbru de la fond. fata de modificarile Legii 146/1997 prin Legea 276/2009 cererea se timbreaza tot la valoare. Pe atare cereri s-au marit doar valorile.Legea nu retroactiveaza. Mai mult decat atat, daca apreciaza necesar, insatnta ii va pune in vedere partii sa completeze tibrajul cu diferenta de taxa, in situatia in care este insuficient timbrata actiunea.