Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cum obțin rezidență?
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cum obțin rezidență?

Am un contract de muncă in agricultura si cazare dar patronului nu are acte pe aceasta camera unde locuiesc, cum pot obține rezidență?
Adresati-va primariei din zona pentru obtinerea unui permis de sedere (permesso di soggiornò).
Banuiesc ca sunteti inregistrat la Agenzia delle Entrate si sunteti in posesia unui Codice fiscale.
P0ti sa obții rezidenta numai daca a in primul rind trb sa ti fac acte PE ADRESA,binteles trebuie sa ai codice fiscale,contract de munca cu durata neterminata
,
movasile a scris:
P0ti sa obții rezidenta numai daca a in primul rind trb sa ti fac acte PE adresa...

Utilizatorul a mentinat deja ca nu poate obtine o adresa de domiciliu pentru moment, deoarece angajatorul nu are documente legale pentru acel spatiu.
De aceea i-am recomandat sa obtina pentru inceput "attestato di soggiorno".
Buna seara
SUNT DERACORD DAR ATTESTATO DI SOGGIORNO,I TRBUIE DOMICILIU STABIL[ merge la primarie si face permis de munca SI RESTUL DE ACTE. adica pe adresa respectiva, bineinteles contract de munca
,
movasile a scris:

SUNT DERACORD DAR ATTESTATO DI SOGGIORNO....

Buna seara,

Eu am scris "permesso di soggiorno" si nu "attestato di soggiorno" care au un inteles total diferit aici, in Italia.

Permesso di soggiorno este eliberat cetatenilor comunitari si nu au nevoie de o adresa, ci doar de dovada ca au un contract de munca pe o anumita perioada.
Attestato di sogiorno se elibereaza cetatenilor extracomunitari.

@utilizator
Aveti un link despre cum se obtine permisul de sedere, aici :
[ link extern ] /
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal