avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cum obțin rezidență?
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cum obțin rezidență?

Am un contract de muncă in agricultura si cazare dar patronului nu are acte pe aceasta camera unde locuiesc, cum pot obține rezidență?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 19:58, 28 Mai 2018
Adresati-va primariei din zona pentru obtinerea unui permis de sedere (permesso di soggiornò).
Banuiesc ca sunteti inregistrat la Agenzia delle Entrate si sunteti in posesia unui Codice fiscale.
P0ti sa obții rezidenta numai daca a in primul rind trb sa ti fac acte PE ADRESA,binteles trebuie sa ai codice fiscale,contract de munca cu durata neterminata
Ultima modificare: Duminică, 27 Mai 2018
,
movasile a scris:
P0ti sa obții rezidenta numai daca a in primul rind trb sa ti fac acte PE adresa...

Utilizatorul a mentinat deja ca nu poate obtine o adresa de domiciliu pentru moment, deoarece angajatorul nu are documente legale pentru acel spatiu.
De aceea i-am recomandat sa obtina pentru inceput "attestato di soggiorno".
Buna seara
SUNT DERACORD DAR ATTESTATO DI SOGGIORNO,I TRBUIE DOMICILIU STABIL[ merge la primarie si face permis de munca SI RESTUL DE ACTE. adica pe adresa respectiva, bineinteles contract de munca
Ultima modificare: Luni, 28 Mai 2018
,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
movasile a scris:

SUNT DERACORD DAR ATTESTATO DI SOGGIORNO....


Buna seara,

Eu am scris "permesso di soggiorno" si nu "attestato di soggiorno" care au un inteles total diferit aici, in Italia.

Permesso di soggiorno este eliberat cetatenilor comunitari si nu au nevoie de o adresa, ci doar de dovada ca au un contract de munca pe o anumita perioada.
Attestato di sogiorno se elibereaza cetatenilor extracomunitari.

@utilizator
Aveti un link despre cum se obtine permisul de sedere, aici :
[ link extern ] /
Ultima modificare: Luni, 28 Mai 2018
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este adevărat că nu îmi pot deschide cont curent în italia cu ci din românia? RaduDoru82 RaduDoru82 Bună..vreau să îmi deschid un cont curent în Italia(card bancar)pe care să îmi primesc lunar salariul.La bancă mi-au spus că nu îmi pot deschide un ... (vezi toată discuția)
Scoala de soferi in italia. conditii... CRISTI DROZMAN CRISTI DROZMAN CE TREBUIE SA INDEPLINESC PENTRU A FACE SI OBTINE PERMISUL DE CONDUCERE CATEGORIA B IN ITALIA ? (vezi toată discuția)
Legislația muncii în italia. mă pot reangaja cu forme legale dacă nu mai locuiesc la adresa din buletinul italian? Cornell M Cornell M Am locuit in Italia unde am obtinut rezidenta si apoi mi-am facut si buletin Italian pe acea adresa care este valabil pana in anul 2021,momentan sunt definitv ... (vezi toată discuția)