Forum AvocatNet Italia Viata in Italia SCOALA DE SOFERI IN ITALIA. CONDITII...
Discuție deschisă în Viata in Italia

SCOALA DE SOFERI IN ITALIA. CONDITII...

CE TREBUIE SA INDEPLINESC PENTRU A FACE SI OBTINE PERMISUL DE CONDUCERE CATEGORIA B IN ITALIA ?
Buna ziua @ynocentta!

Nu numai ca ati anexat un link fara a da alte exlicatii, dar informatiile furnizate sunt eronate. Utilizatorul are nevoie sa stie care sunt conditiile si documentele pentru a putea face scoala de soferi in Italia.
Linkul anexat de Dvs. face referire la '' Conversione di patente di guida. Romania.'', adica preschimbarea permisului de conducere.

Cu tot respectul, pentru ca ne cunoastem de aproape 8 ani, considerati acest mesaj un avertisment, Data viitoare cand gasesc astfel de mesaje va suspend contul.

O seara buna!
Moderator
Ec. Gabriela Monica Ionescu
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
@CRISTI DROZMAN

Documente necesare la inscrierea pentru obtinerea permisului de conducere:
- carte de identitate italiana ( carta d'identita)
- cod fiscal (codice fiscale)
- 3 fotografii pe fond alb, fara ochelari
- permis de sedere (permesso di soggiorno)
- certificat anamnestic de la medicul de familie (certificato anamnestico del medico di famiglia)

Pentru a obtine permis de conducere in Italia trebuie sa corespundeti cerintelor fizice si psihologice, verificate si atestate de medic si cerintelor tehnice verificate prin examen scris sustinut in limba italiana si test practic de conducere.

Bafta!