Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tatic in CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tatic in CIC

Buna ziua!
Am o nelamurire. Momentan sunt in CIC (eu, mama) de 8 luni. Sotul meu a aflat ieri ca va fi disponibilizat. Este posibil ca eu sa ma intorc la servici si sa intre el in CIC?
Multumesc anticipat!
si o completare: este necesar ca el sa fie angajat sau in somaj in momentul depunerii cererii sau nu are importanta, avand in vedere ca 12 luni inainte de nasterea copilului a avut venituri impozabile, fara nici o intrerupere?
Multumesc din nou!
Daca sotul are stagiu de 12 luni inainte de data nasterii copilului, da, poate solicita CIC. Cred ca este de preferat sa depuna intai dosrul de somaj si apoi sa-l intrerupa cu CIC. Dvs puteti relua mai devreme munca doar daca este deacord angajatorul dvs.
Din nou aceeasi problema. Sotul meu poate intra in CIC daca nu are un loc de munca? de somaj nu poate fi vorba deoarece pleaca prin demisie. Multumesc!
Ar fi mai indicat sa isi depuna dosarul pentru cic decat sa isi dea demisia; prin depunerea dosarului pentru concediu ingrijire copil angajatorul va fi obligat sa ii suspende contractul de munca.