Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minima
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minima

Buna ziua,tatal meu a facut 65 de ani in septembrie 2016 ,am depus dosarul de pensionare si nu l-a gasit decat cu 11 ani lucrati,ne-am judecat pana anul acesta in aprilie pentru a i se adauga si grupa a doua de munca,am depus din nou dosarul de pensie in 2 aprilie 2018 si aum l-au pensionat cu valoarea de 245 de lei pe luna,incepand cu data la care a implinit 65 de ani.As dorii sa va intreb ce valoare are pensia lui in acest moment,a mai urcat in decursul acestor aproape doi ani sau a ramas tot la acea valoare,doream sa ii mai cumpar patru ani sa faca cel putin stagiul minim de cotizare,dar nu stiu exact cu ce suma ar fi pensionat daca ar avea cei 15 ani de lucru,ca cel putin sa merite acest efort sau sa ramanem pensia pe care ei au considerat sao acorde.Va multumesc!
În mână va primi 520 de lei.
Din cele postate rezulta o necunoscuta.
Cum a primit decizie de admitere fara sa indeplineasca conditia de stagiu minim de 15 ani.
Asta rezulta din cele postate.
Ca nu indeplineste aceasta conditie.
Daca a primit decizie de admitere va primi idemnizatia minima pentru pensionari de 520 de lei. care din iulie va fi 640 de lei.
Va multumesc frumos!