Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire apart . Unchi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire apart . Unchi

A murit mătuşa mea ,neavând copii dreptul la moştenire o are sotul si fratii defunctei,respectiv copii cand fratele este si el deasemenea mort,întrebarea cât este cota de mostenire pentru apart ?eu fiind nepoata ei
Mostenirenoroc, utilizator
Cati frați a avut in total mătușa?
Cati dintre frați au decedat înaintea ei?
Cati dintre frați au decedat după ea?
Cati nepoți de la frați sunt in total?
Mătuşa a avut 2 frati o soră care este în viață şi un frate care a murit înaintea ei (respectiv tatăl meu)nelămurirea mea este din jumătatea care se împarte ce cotă are soțul?1/3 sau 1/2
Dacă mătușa nu mai are părinți in viata, masa succesorala se împarte între sot (1/2), mătușa in viata (1/4) si dvs (1/4).