avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil de 10 luni din concubinaj. Pot să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil de 10 luni din concubinaj. Pot să părăsesc domiciliul și să mă mut în alt județ fără acordul tatălui?

Ce trebuie sa fac pentru custodia fetei mele de 10 luni nefiind căsătorită cu tatăl ei dar el fiind trecut in certificat pot sa părăsesc domiciliul unde stam in chirie pot sa plec din județ cu fata???
Ultima modificare: Luni, 28 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: kyrakyra_65 , utilizator 01:08, 30 Iunie 2018
Buna ziua,
Va trebui sa formulati in instanta o cerere de prin care sa solicitati exercitarea IN COMUN a autoritatii parintesti si STABILIREA DO,ICILIULUI la dumneavoastra.
Da puteti pleca oricand cu copilul
Daca va agreseaza fizic sau psihic puteti solicita emiterea unui ordin de restrictie.
El ma amenința că dacă plec suna la poliție ca am răpit fata
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Sa sune!
Cine-l opreste?
Spuneti-ii ca daca nu are telefon i-l imprumutti pe al dumneavoastra.
NU VA VA FACE NIMIC POLITIA!
Ba din contra, s-ar putea sa ia el o amenda.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți pleca liniștită, nu există temei legal pt plângerea cu care vă amenință.
Solicitați pensie de întreținere, stabilirea locuinței minorului la domiciliul dvs, dacă aveți motive întemeiate puteți solicita și autoritatea părintească exclusivă.
Si in cazul in care vine dupa noi la domiciliul părinților mei? Pentru ca s-a mai întâmplat sa vina si sa faca scandal sa ma amenințe!

Alte discuții în legătură

Divortata de un sot alcoolic gabi.nico gabi.nico Buna ziua tuturor , am si eu o mare problema: am divortat de sotul meu alcoolic, am obtinut custodia copiilor, cu program de vizitare pentru tata, si el a ... (vezi toată discuția)
Sunt amenințat cu poliția când vreau să discut cu mama copiilor mei. ce pot face în această situație? SimonT SimonT Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi pt. ca sunt disperat. Sotia cu care acum astept trecerea celor 30 zile pt. divort la notar ma ameninta de cate ori ... (vezi toată discuția)
Probleme exercitarea autoritatii parintesti comun fara program vizite AlexandraCristina224 AlexandraCristina224 Buna ziua, As avea nevoie de cateva indrumari referitoare la modul in care se desfasoara autoritatea parinteasca in comun: - am divortat in anul 2013 - in ... (vezi toată discuția)