Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil de 10 luni din concubinaj. Pot să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil de 10 luni din concubinaj. Pot să părăsesc domiciliul și să mă mut în alt județ fără acordul tatălui?

Ce trebuie sa fac pentru custodia fetei mele de 10 luni nefiind căsătorită cu tatăl ei dar el fiind trecut in certificat pot sa părăsesc domiciliul unde stam in chirie pot sa plec din județ cu fata???
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Va trebui sa formulati in instanta o cerere de prin care sa solicitati exercitarea IN COMUN a autoritatii parintesti si STABILIREA DO,ICILIULUI la dumneavoastra.
Da puteti pleca oricand cu copilul
Daca va agreseaza fizic sau psihic puteti solicita emiterea unui ordin de restrictie.
El ma amenința că dacă plec suna la poliție ca am răpit fata
Buna ziua,
Sa sune!
Cine-l opreste?
Spuneti-ii ca daca nu are telefon i-l imprumutti pe al dumneavoastra.
NU VA VA FACE NIMIC POLITIA!
Ba din contra, s-ar putea sa ia el o amenda.
Puteți pleca liniștită, nu există temei legal pt plângerea cu care vă amenință.
Solicitați pensie de întreținere, stabilirea locuinței minorului la domiciliul dvs, dacă aveți motive întemeiate puteți solicita și autoritatea părintească exclusivă.
Si in cazul in care vine dupa noi la domiciliul părinților mei? Pentru ca s-a mai întâmplat sa vina si sa faca scandal sa ma amenințe!