Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... se timbreaza? daca da, cat este taxa judiciara de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

se timbreaza? daca da, cat este taxa judiciara de timbru

Am realizat un partaj cu fosta sotie.
I-am achitat sulta.
Spuneti-mi ,va rog, cu cat se timbreaza o actiune prin care ii cer instantei sa constate ca i-am achitat aceasta sulta?
Arslan, utilizator
Buna ziua,
De ce nu mergeti la notar sa dea o declaratie din care sa mearga asta?
Taxa de timbru se calculeaza conform prevederilor OUG 80.2013
Problema este ca nu vrea sa mearga la notar si acum imi trebuie avocat si sa rezerv/ procur banii pentru judecata aceasta.
Din acest motiv, trebuie sa vad cat de mari sunt taxele de timbru, in primul rand.
Spuneti-mi, va rog, la ce articol din OUG v-ati referit?
Arslan, utilizator