avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... se timbreaza? daca da, cat este taxa judiciara de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

se timbreaza? daca da, cat este taxa judiciara de timbru

Am realizat un partaj cu fosta sotie.
I-am achitat sulta.
Spuneti-mi ,va rog, cu cat se timbreaza o actiune prin care ii cer instantei sa constate ca i-am achitat aceasta sulta?
Ultima modificare: Luni, 28 Mai 2018
Arslan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Arslan , utilizator 17:47, 28 Mai 2018
Buna ziua,
De ce nu mergeti la notar sa dea o declaratie din care sa mearga asta?
Taxa de timbru se calculeaza conform prevederilor OUG 80.2013
Problema este ca nu vrea sa mearga la notar si acum imi trebuie avocat si sa rezerv/ procur banii pentru judecata aceasta.
Din acest motiv, trebuie sa vad cat de mari sunt taxele de timbru, in primul rand.
Spuneti-mi, va rog, la ce articol din OUG v-ati referit?
Ultima modificare: Luni, 28 Mai 2018
Arslan, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru bluerain bluerain In cazul unui proces de partaj, daca partile se inteleg in fata instantei pentru plata unei sulte, mai este nevoie sa fie achitata taxa de timbru de 3% daca ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru intr-o mostenire rezolvata prin mediere toppp toppp In cazul in care in urma unei medieri cei 2 mostenitori se inteleg ca unul sa renunte la partea lui contra unei sume de bani, daca se merge cu acordul in ... (vezi toată discuția)
Prin notariat taxele sunt mai mici? anaanag anaanag buna seara! in urma divortului am introdus o actiune in constatare, prin care am am cerut in intregime apartamentul (existand o serie de motive care sustineau ... (vezi toată discuția)