avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi si obligatii interzis judecatoresc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi si obligatii interzis judecatoresc

Buna ziua,
M-ar interesa ce drepturi si obligatii are o persoane pusa sub interdictie judecatoreasca ramasa definitiva ?
Daca acea persoana are dreptul de a face petitii/reclamatii, de a lua decizii cu privire la persoana sa, in lipsa acordului reprezentantului legal desemnat?

Multumesc anticipat
Ultima modificare: Miercuri, 30 Mai 2018
danezul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 22:27, 30 Mai 2018
Nu poate face nimic fara reprezentantul legal... de regula prin hotărârea judecătorească sunt stabilite limitele interdicției impuse interzisului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre punerea sub interdictie psihiatrica Dana30036 Dana30036 Buna ziua! Am si eu o intrebare. Tatal meu este alcoolic de peste 20 de ani. In ultimult timp totul a devenit foarte grav deoarece a condus sub influenta ... (vezi toată discuția)
Punerea sub interdictie a persoanelor in varsta. Florenta-Beatrice Dan Florenta-Beatrice Dan Ce parere aveti despre faptul ca persoanele in varsta au ajuns la cheremul copiilor, fiind fortati sa se interneze la psihiatrie, din dorinta de a obtine un ... (vezi toată discuția)
Persoana cu handicap pusa sub interdictie Lynuxxx Lynuxxx Tatal meu a murit iar mama mea sufera de Alzheimer, are certificat de handicap cu insotitor (beneficiaza de prestatie sociala de la DGASPC Bacau si de ... (vezi toată discuția)