avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Persoana cu handicap pusa sub interdictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Persoana cu handicap pusa sub interdictie

Tatal meu a murit iar mama mea sufera de Alzheimer, are certificat de handicap cu insotitor (beneficiaza de prestatie sociala de la DGASPC Bacau si de indemnizatie de insotitor de la Primaria Buhusi) si este pusa sub interdictie iar eu sunt numit tutore prin hotarare judecatoreasca definitiva. In present este internata intr-un Centru residential particular din orasul Buhusi, judetul Bacau (cu viza de flotant aferenta, noi avand domiciliul stabil in Piatra Neamt).In urma punerii sub interdictie conf. Codului Civil art. 92, alin. (4) "...domiciliul persoanei puse sub interdictie judecatoreasca este la reprezentantul legal". As dori ca drepturile stabilite, respective cuantumul indemnizatiei de handicap si a prestatiei sociale sa le transfer in Neamt unde mama mea are domiciliul conf. Codului civil chiar daca efectiv sta in orasul Buhusi cu viza de flotant. Mentionez ca am anuntat Primaria Buhusi si DGASPC Bacau in scris asupra acestei dorinte. Primaria Buhusi a reactionat pozitiv in sensul ca a anuntat Primaria Piatra Neamt asupra sistarii platii indemnizatiei de handicap incepand cu luna urmatoare si preluarea dosarului de Primaria Piatra Neamt. Intampin greutati din parte DGASPC Bacau in sensul ca sustine ca plata prestatiei sociale trebuie facuta in continuare de ei deoarece mama mea are resedinta in Buhusi, ignorand total art. 92 din Codul Civil si faptul ca mama mea este interzisa prin hotarare judecatoreasca. bnuiesc ca esista o diferenta intre persoana cu handicap si persoana cu handicap pusa sub interdictie. Intrebarea mea este daca este legal ceea ce solicit eu sau cine are dreptate?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:32, 27 Martie 2014
Acolo unde are resedinta. Plata se face de primaria in raza careia locuieste efectiv bolnavul.
Depuneti o petitie la ei cu nr de inregistare si va vor da raspuns si cu baza legala. Daca doriti si explicatiile lor nu va conving, puteti sa le contestati decizia in instanta.
Mai exista varianta sa ii convingeti ca locuieste la dvs, sa nu mai reinnoiasca viza de flotant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer drepturi handicap in alt judet Lynuxxx Lynuxxx Buna ziua, Mama mea este pensionara de limita de varsta (81 ani), este diagnosticata cu dementa senila, nu este transportabila si este posesoarea ... (vezi toată discuția)
Cununie civila cu viza de flotant in mun. bucuresti Edeea Edeea Buna ziua! In situatia in care domiciuliul din C.I. se afla in jud. Neamt, iar resedinta stabilita prin viza de flotant se afla in mun. Bucuresti, pot sa ma ... (vezi toată discuția)
Obtinere ci copil! GaneaAna GaneaAna Buna ziua Am nevoie de ajutorul dvs. cat mai repede posibil daca se poate. Sunt divortata,de 5 ani iar in hotarare scrie ca ,copilul minor are domicililu la ... (vezi toată discuția)