Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Transfer drepturi handicap in alt judet
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Transfer drepturi handicap in alt judet

Buna ziua,
Mama mea este pensionara de limita de varsta (81 ani), este diagnosticata cu dementa senila, nu este transportabila si este posesoarea unui cerificat de handicap grav, cu assistant personal, permanent, eliberat in judetul Neamt, unde are domiciliul permanent. In urma internarii intr-un Centru Rezidential privat din localitatea Buhusi (ce apartine de judetul Bacau), a obtinut viza de flotant in acest oras, schimbandu-si resedinta. Neamt-ul a transferat dosarul de prestatii sociale si dosarul medical institutiei responsabile din orasul Bacau in vederea inscrierii in evidenta dumnealor si acordarea drepturilor legale (fara intrerupere). Cei din Bacau au ignorant dosarele primite si au eliberat un nou certificat cu aceleasi mentiuni ca cel din Neamt, dar valabilitatea numai un an de zile. Acum pe numele mamei mele exista doua certificate valabile: unul emis de Neamt cu valabilitate permanenta si unul emis de Bacau cu valabilitate numai un an. Ce nu inteleg este de ce cei din Bacau au ignorant certificatul emis de Neamt ca si cum nu ar fi existat, desi urma sa se transfere niste drepturi deja stabilite in baza aceleiasi legi valabile pe tot teritoriul Romaniei (justificarea celor din Bacau a fost ca trebuie un nou certificat eliberat de Bacau ca asa este "procedura"), ca si cum un permis de conducere nu este valabil in Bacau, daca nu este emis de Bacau? Cum poate ca boala "dementa senila" (ce nu are vindecare, creierul are o evolutie de degradare permanenta si progresiva indifferent de tratament) sa aiba un caracter "permanent" in Neamt si este "revizuilila" dupa un an in Bacau? Este normal ca cei din Bacau sa elibereze un nou certificat ca si cum mama mea ar fi inceput un dosar nou (ignorandu-l total pe cel din Neamt) sau trebuiau doar sa preia dosarul medical din Neamt si sa-i ofere drepturile si in judetul Bacau, in baza certificatului emis de Neamt? Ar trebui sa contest certificatul de handicap emis de Bacau?
Cu stima
In baza documentelor medicale pe care le detineti,solicitati oficial expertiza,la comisia superioara de expertiza persoane cu handicap
In baza documentelor medicale si a consultarii directe a mamei mele s-au facut doua epertize oficiale din care au rezultat cele doua certificate de handicap, cel de la Neamt si cel de la Bacau. La Comisia Superioara trebuie sa contesti unul dintre ele. De ce ar trebui sa chinui un batran pentru incompetenta unor functionari. Eu vorbesc despre natura bolii (permanenta) si procedura de transfer a unui bolnav cu handicap dintr-un judet in altul. Ce ar fi daca o mut pe mama mea in alt centru residential din alt judet (de exemplu Iasi). Ar trebui emis un nou certificat de cei din Iasi, dupa ce in prealabil se face o noua expetiza oficiala, dupa logica lor. Exista posibilitatea ca Bacau-l sa spuna ca mama mea nu are nici un handicap, asta ce ar fi insemnat, ca drepturile stabilite (dupa o lege valabila pe tot teritoriul Romaniei) sunt valabile numai in judetul Neamt, nu si in Bacau. Dupa aceeasi logica inteleg ca functionarii de la institutia respectiva din Bacau si-au obtinut diplomele de studii in judetul Bacau, cele emise in alte centre universitare nu sunt valabile in Bacau. Daca vine unul cu o diploma emisa in alt centru universitar sa se angajeze la ei, nu poate, trebuie sa mai faca odata scoala in Bacau.