Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Documente dupa incetarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Documente dupa incetarea CIM

Buna ziua,

In ce conditii poate un angajator sa oblige un fost angajat sa semneze un document dupa incetarea contractului de munca?

Un programator ce nu a semnat niciun fel de acord de confidentialitate/drepturi de autor la angajare a primit dupa 3 ani de la incetarea relatiilor contractuale un document prin care angajatul nu are nicio pretentie asupra codului sursa, nu poate folosi codul etc.
Documentul l-a primit din scurt si i s-a dat un termen foarte scurt sa-l semneze. Intrebarea in acest caz este ce poate pati programatorul daca nu semneaza acest document?

Unul din motivele urgentarii ma gandesc ca exista posibilitatea ca fostul angajator sa vanda compania.

Va multumesc
Nu poate pati nimic, daca c.i.m. a incetat.
Multumesc frumos pentru raspuns/atentia acordata

Seara frumoasa

Cornel Vasile a scris:

Nu poate pati nimic, daca c.i.m. a incetat.