Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj ore munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj ore munca

Cate ore trebuie sa ai muncite în luna mai in conditiile in care au fost trei zile libere 1, 27, 28 , daca am lucrat in 28 trebuie sa mi se dea liberă, lucrez in ture?
Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Luna mai are 21 de zile lucratoare - 168 de ore.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am lucrat 168 ore in ture dar înainte de a intra în tură la începutul lunii pe data de 2 si 3 mai am lucrat cate 8 ore numai din data de 4 am intrat in ture , pentru zilele de pe 2 si 3 trebuie sa iau liber deo
arece cu aceste doua trec de 168 de ore?
In acest caz, aveti dreptul la zile libere platite pentru munca suplimentara depusa.
Se mulțumește!