Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare

unde se inregistreaza registrul unic de control,registrul jurnal si registrul inventar?
Buna ziua! Nu stiu la ce va referiti atunci cand intrebati ,, unde se inregistreaza registrul unic de control, reg.jurnal si reg. inventar''.
Daca a-ti achizitionat, registrul unic de control si registrul de evidenta fiscala, acestea se procura de la finante, au o serie si un numar care ramane in baza de date a lor.
Daca v-ati referit la planul de conturi, se inregistreaza in contul 302-Materii prime si automat bon de consum, descarcarea din gestiune,cont 602- Cheltuieli cu materiale consumabile.
registul unic de control se achizitioneaza si inregistreaza la finante iar celelalte ?

Registrul jurnal si registrul inventar, in cazul societatilor comerciale, nu se mai inregistreaza la fisc; se numeroteaza, se snuruiesc, se sigileaza si se completeaza.