Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Confirmare renunțare urmărire penală. Să mă ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Confirmare renunțare urmărire penală. Să mă prezint, sau nu, la ședința de judecată?

Bună ziua tuturor!
Am condus cu permisul suspendat pentru cumululul a 16 puncte de penalizare, mai aveam 10 zile să-mi iau permisul dar mi s-a făcut milă de un băiat care stătea la ocazie într-o noapte la 23 și am zis că mă duc acuma să-l duc pe băiat până acasă că era înghețat de frig, fiind iarnă, am primit comunicare de la procur care a dat renunțare la urmărirea penală și a fost trimis în instanță spre confirmare, mi-am angajat un avocat și mi-a spus că nu e nevoie să mă prezint că se duce ea, credeți că e o problemă că nu mă prezint, eu sunt de acord cu propunerea procurului, a-și vrea să admită cererea, în 2017 am mai avut o renunțare la urmărirea penală.
Vă mulțumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Eu recomand sa fiti prezent personal.
Se poate să nu se admită cererea din cauză că nu mă prezint? Adică avocata mi-a spus să nu mă prezint, nici nu știu ce să mai fac îmi pare rău pentru ce am făcut și nu ași vrea să fiu condamnat și să rămân fără permis, se poate să-mi admită cererea formulată de către procuror și dacă nu sunt eu prezent? Vă mulțumesc frumos pentru răspuns

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu recomand sa fiti prezent personal.

Fiecare avocat recomanda cum crede.
Eu am admise in procent de 100% renuntarile la urmarirea penala pana in acest moment si asa recomand.
Alti avocati pot recomanda altfel daca ei stiu altfel dar daca am procent de 100% pe asa ceva ar fi bine sa mergeti personal dupa aprecierea mea, iar in caz de neprezentare sa justitificati in mod temeinic absenta.
Conteaza foarte mult si ce judecator nimeriti.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns, nu am nici un motiv pentru care să nu mă prezint, ea a spus să nu mă prezint, acuma sper să fie totul bine, am fost legal citat, citația a rămas la d-na avocat, mulțumesc pentru timpul acordat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Fiecare avocat recomanda cum crede.
Eu am admise in procent de 100% renuntarile la urmarirea penala pana in acest moment si asa recomand.
Alti avocati pot recomanda altfel daca ei stiu altfel dar daca am procent de 100% pe asa ceva ar fi bine sa mergeti personal dupa aprecierea mea, iar in caz de neprezentare sa justitificati in mod temeinic absenta.
Conteaza foarte mult si ce judecator nimeriti.

Mai are cineva vreu-n sfat vă rog frumos? Adică e a doua faptă la care se dă renunțare la urmărirea penală, cam ce șanse ași avea să-mi aprobe cererea de renunțare? Sunt foarte stresat de problema asta, vă mulțumesc frumos