avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Confirmare renunțare urmărire penală. Să mă ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Confirmare renunțare urmărire penală. Să mă prezint, sau nu, la ședința de judecată?

Bună ziua tuturor!
Am condus cu permisul suspendat pentru cumululul a 16 puncte de penalizare, mai aveam 10 zile să-mi iau permisul dar mi s-a făcut milă de un băiat care stătea la ocazie într-o noapte la 23 și am zis că mă duc acuma să-l duc pe băiat până acasă că era înghețat de frig, fiind iarnă, am primit comunicare de la procur care a dat renunțare la urmărirea penală și a fost trimis în instanță spre confirmare, mi-am angajat un avocat și mi-a spus că nu e nevoie să mă prezint că se duce ea, credeți că e o problemă că nu mă prezint, eu sunt de acord cu propunerea procurului, a-și vrea să admită cererea, în 2017 am mai avut o renunțare la urmărirea penală.
Vă mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Duminică, 3 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Marianph28 , utilizator 22:08, 4 Iunie 2018
Nu am fost la termen, a fost doar o colegă de a ei, nu a fost în București

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ati fost sau nu la termen?
La ce sector ati fost?
Sau cazul nu a fost la Bucuresti?

La raspunsuri doar avocata la poate lamuri deoarece trebuie vazut dosarul.

Ultima modificare: Luni, 4 Iunie 2018
Marianph28, utilizator
In dosar este doar o infracțiune, chiar am vorbit mai înainte cu polițistul care mi-a făcut dosarul, acuma culmea ne înțelegem bine, și a zis că nu are cum că eu doar cu permisul suspendat am fost ar fi vre-o problemă dacă a greșit cumva și a scris două infracțiuni, adică dacă pot să merg să-mi iau permisul

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ati fost sau nu la termen?
La ce sector ati fost?
Sau cazul nu a fost la Bucuresti?

La raspunsuri doar avocata la poate lamuri deoarece trebuie vazut dosarul.

Ultima modificare: Luni, 4 Iunie 2018
Marianph28, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 318 alin. 12 ncpp - recuperare permis ALINA PLOYOGEA ALINA PLOYOGEA Tip solutie: admite cererea Solutia pe scurt: Admite cererea de confirmarea a renunţării la urmărirea penală, formulată de procuror în dosarul penal nr. ... (vezi toată discuția)
Instanta : confirmare renuntare urmarire penala costyreal costyreal Buna ziua, as dori un sfat , sunt chemat in instanta impreuna cu alti 2 prieteni sub acuzatia de lovire sau alte violente, procurorul a solutionat si noi fiind ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie 0.8 Tuty1983 Tuty1983 Tip solutie: respinge cererea Solutia pe scurt: În baza art. 318 alin. 15 C.proc.pen. respinge cererea de confirmare a ordonanţei de renunţare la ... (vezi toată discuția)