Forum Discuţii juridice Executare silită va rog, ajutor, nu stiu ce sa fac!
Discuție deschisă în Executare silită

va rog, ajutor, nu stiu ce sa fac!

sunt carmen. in 2003 am luat un credit de la BCR. LA EXPIRAREA ACESTUIA AM ACHITAT SUMA RESPECTIVA, RAMANAND DE PLATIT O VALOARE DE 700 RON. DIN CATE IMI ADUC AMINTE, ACESTEA ERAU PENALITATI. INTRE TIMP, M-AM CASATORIT, MI-AM SCHIMBAT DOMICILIUL, IAR AZI M-AM TREZIT CU 2 PLICURI DE LA EOS KSI PRIN CARE MA ANUNTA CA DACA NU PLATESC SUMA DE 700 RON PANA IN 29 OCT. 2009 VOR TRECE LA EXECUTARE SILITA. CELE DOUA PLICURI LE-AM PRIMIT DE LA FOSTA ADRESA UNDE AM LOCUIT. ACUM NU STIU CE SA FAC SI NU STIU CE IMPLICA ACEASTA CERERE DE EXECUTARE SILITA.
VA ROG, UN SFAT CAT MAI REPEDE.
Buna ziua.
Nu semnati deocamdata nimic,lua-ti legatura telefonic doar cu cei de la EOS KSI sa va dea detalii si numai dupa aceea ve-ti stii ce sa faceti in continuare.
Succes!
Cu respect,Alexa...
Oricum voi lua legatura cu ei, insa ma sperie faptul ca nu stiu ce inseamna executare silita, in sensul ca eu nu mai locuiesc la acea adresa, am alt nume, si daca nu mergeam in vizita la fostul domiciliu, habar nu aveam de acest lucruri!!
Executare silita, inseamna faptul ca daca nu platiti de bunavoie aceasta suma, aceasta suma va fi recuperata prin scoaterea la licitatie publica a bunurilor dvs. mobile/imobile sau/si prin poprirea sumei (daca detineti conturi la banci, vi se va lua aceasta suma din cont/conturi), adica veti fi executata silit.
Verificati insa termenul de prescriptie de 3 ani.
Respectiv, daca au trecut 3 ani de la data cand trebuia sa achitati aceasta suma si nu ati achitat-o, in acest moment, nu mai puteti fi obligata legal sa o achitati.
Cand a expirat creditul ?