avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare Amazon EU - import produse China
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare Amazon EU - import produse China

Buna ziua,

Am o firma SRL D neplatitoare de TVA in Romania.
Doresc sa import produse din China si sa le livrez in depozitele Amazon din UE (Polonia/Germania). Am cod EORI obtinut.
As avea urmatoarele neclaritati:

1.Daca marfa nu ajunge in Romania, ci direct in Germania, unde platesc TVA de intrare marfa in vama?
2.Vanzarile facute pe Amazon sunt in euro, am nevoie de contabilitate dubla si pentru euro?
3. Cum inregistrez vanzarile si stocurile pe firma?
4. Trebuie sa platesc TVA in tara unde se vinde produsul (la client), sau in Romania? (daca nu sunt platitor de tva pe profit). Sau sunt plafoane de cand trebuie platit TVA-ul si in alte tari?

Alte discuții în legătură

Import din china in romania, export catre spania AndreeaPralea AndreeaPralea Buna seara! As vrea sa imi infiintez o firma care sa importe telefoane din China si sa exporte mai departe in Spania. Pot sa fiu din primul exercitiu ... (vezi toată discuția)
Taxe dropshipping romania bbadrian29 bbadrian29 Buna seara, As vrea sa stiu si eu care care ar fi taxele de platit pentru o afacere de tip dropshipping cu produse din China. Mentionez ca nu vand produsele ... (vezi toată discuția)
Cumparare/revanzare online firma neplatitoare tva iulian0507 iulian0507 buna ziua, vrem sa facem o firma neplatitoare de tva , unde sa re-vindem produse cumparate de pe un alt site unde avem un discount. singurul document al ... (vezi toată discuția)