Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 100
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 100

Buna ziua!
Am avut o firma la care duceam la 3 luni declaratie de inactivitate...in fine odata cu aparitia impozitului forfetar mi am suspendat firma si acum am de platit cam 370 lei pt lunile mai iunie impozit....mi s-a spus ca deocamdata nu pot completa declaratia 100 pana nu platesc aceasta suma. Deocamdata nu am resurse sa platesc aceasta suma...Ce se poate intampla cel mai grav daca nu platesc acum si nu completez aceasta declaratie?
multumesc
Cine v-a spus ca nu puteti depune aceasta declaratie? Se depune trimestrial, chiar daca nu ati platit ce aveati din urma. Pentru sumele restante acumulati dobanzi.
Dupa ce va achitati datoriile la zi, puteti solicita regimul de declarare derogatoriu,
la organul fiscal în a cărui rază teritorială se află domiciliul fiscal al firmei, prin depunerea unei cereri.
Pentru a beneficia de regimul de declarare derogatoriu, firma trebuie sa indeplineasca cumulativ, următoarele condiţii:
- să nu figureze, la data aprobării cererii, cu obligaţii fiscale restante către bugetul general consolidat;
- să nu desfăşoare nici un fel de activitate;
- să nu obţină venituri din exploatare, venituri financiare şi/sau venituri excepţionale;
- să nu dispună de personal angajat şi să nu plătească venituri cu regim de reţinere la sursă a impozitului;
- să nu fie în curs de soluţionare o cerere de rambursare sau de restituire a impozitelor, taxelor si contribuţiilor;
- sa nu fie în curs de derulare un control fiscal
Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu următoarele declaraţii:
- formularul 100 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul de stat”;
- formularul 102 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetele asigurărilor sociale şi fondurilor speciale,, ;
- formularul 300 „Decont de taxa pe valoarea adăugată”
- formularul 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit”;
- formularul 120 „Decont privind accizele”.
- formularul 130 „Decont privind impozitul la ţiţeiul din producţia internă”.
Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu contribuabilii nu au obligaţia depunerii declaraţiilor de mai sus, cu o singură excepţie şi anume pentru fracţiunile de ani fiscali cuprinse în perioada de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, când contribuabilii au obligaţia depunerii declaraţiilor. În timpul aplicării regimului de declarare derogatoriu toate celelalte proceduri de administrare fiscală referitoare la plata obligaţiilor bugetare şi inspecţia fiscală sunt aplicabile contribuabililor. După aprobarea cererii, informaţia privind aplicarea regimului de declarare derogatoriu se înscrie în vectorul fiscal al contribuabilului.
Informaţia privind încetarea regimului de declarare derogatoriu, ca urmare a neîndeplinirii oricăreia dintre condiţiile prevăzute de prezentul ordin, se înscrie în vectorul fiscal al contribuabilului.
multumesc pentru detalii
deci nu se poate sa patesc ceva ca nu am platitit la timp acei bani in afara de dobanda de penalizare?
Daca veti intarzia mai mult de un trimestru, va pot bloca contul bancar.
Care cont ....nu mai exista acel cont deoarece nu am avut activitate nici un minut