Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare Amenda RATB - alimentare online
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare Amenda RATB - alimentare online

Buna ziua,
Pot sa contest o amenda RATB in urmatoarea situatie penibila?

Deoarece am avut nevoie sa ajung luni dimineata intr-o anumita zona din bucuresti si neavand bani numerar am alimentat cu cardul bancar in seara anterioara pe situl RATB cu suma de 3 lei, tranzactia a fost efectuata la ora 11 seara dar la stare pe chitanta aferenta tranzactie este specificat "STARE= In asteptare...
Din pacate fiind inainte de salariu nu mai aveam alti bani pe card sau la mine ca sa pot sa platesc la ghiseu.
Precizez ca tranzactia a fost finalizata si apare pe contul bancar -3 Lei
Totodata la sfarsitul chitantei electronice de l RATB se specifica ":

"INFORMATII In termen de maxim 48 de ore de la data efectuarii platii, titlul de transport pentru care s-a efectuat comanda de reincarcare va fi trimis in toate
validatoarele din reteaua de transport. Preluarea efectiva pe cardul de transport a acestuia va avea loc odata cu prima interactiune a cardului cu
validatoarele din mijloacele de transport RATB (pentru abonamentele RATB) si statiile Metrorex (pentru abonamentele Metrorex). Pentru portofelul
electronic reincarcarea se realizeaza atat la validatoarele existente in mijloacele de transport RATB cat si in statiile Metrorex. Scrierea fizica a titlului
pe cardul de transport este conditionata de interactiunea cardului cu validatorul fara apasarea butoanelor 1 sau 2. La momentul efectuarii reincarcarii
titlului de transport veti fi atentionat prin intermediul unui mesaj dedicat pe ecranul validatorului. Tranzactia de reincarcare a cardului nu deduce
calatoria (in cazul titlului de transport portofel electronic), pentru plata calatoriei fiind necesara revalidarea cardului. ATENTIE: dupa reincarcarea
cardului in cazul portofelului electronic este obligatorie validarea, in caz contrar riscati sa fiti sanctionati contraventional pentru neplata calatoriei."

din fericire pentru mine cardul nu a fost alimentat nici la ora 10 dimineata, am verificat la cititorul din tramvai de mai multe ori. si din fericire pentru mine la ultima statie am fost controlat. pe domnii controlori nu i-au interesat au spus ca nu este problema lor. Tinand cont ca banii mi-au fost luati din cont si produsul "calatorii pe cardul RATB" nu mi-a fost incarcat.... ma simt nedreptatit sa platesc amenda .
Va rog sa-mi spuneti
Puteti spera in cazul in care contestati procesul verbal macar la inlocuirea sanctiunii amenzii cu sanctiunea avertismentului tinand cont de situatia de fapt povestita.
asa m-am gandit si eu pe moment dar speranta e futila in Romania. A reusit un prieten sa ajunga cu masina sa-mi imprumute 50 lei si am platit pe loc.
Ma tot amenintau cu politia... in ultimele 2 luni am fost de 2 ori oprit de politie tocmai eu ca am o fata de tocilar la 34 ani arat de 20....pe cei bronzati din parcari care stau noptile in masini de zeci de mii de euro nu-i controleaza in buzunare..