Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 165/2013
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 165/2013

Legea 165/2013 prevedea ca in 60 de luni să se solutioneze dosarele privind acordarea de despagubir pe Legea 10.Termenul se apropie de sfârșit și la ANPR sunt zeci de mii de dosare în așteptare ,nerezolvate.Pot da în judecată ANPRul pentru tergiversare sau nu ?mulțumesc
Legea 165/2013, la art. 35, alin. 2: „în cazul în care entitatea învestită de lege nu emite decizia în termenele prevăzute, persoana care se consider îndreptăţită se poate adresa instanţei judecătoreşti prevăzute la alin. (1) în termen de 6 luni de la expirarea termenelor prevăzute de lege pentru soluţionarea cererilor”.Termenul expira pe 1 iulie 2018 . Luati legatura cu un avocat .
multumesc
Legea 165 prevede ca termen 5 ani pentru solutionarea dosarelor ; a fost publicata in monitor in mai 2013 .Plus 6 luni rezulta termen nov.2018 pt. procese.Corect ?