Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum procedez lipsa nejustificata inaintare dosar catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum procedez lipsa nejustificata inaintare dosar catre ANRP solutionare Dispozitie despagubiri legea 10/2001

Care este procedura legala de urmat in situatia in care PMB a emis in anul 2005 o Dispozitie de acordare masuri reparatorii in baza Legii 10/2001 , dar, urmare a demersurilor efectuate, refuza in mod nejustificat sa continue procedura de solutionare in sensul inaintarii dosarului de despagubiri catre Comisia ANRP ?
Asteptati in continuare din pacate solutionarea pe cale adinistrativa Anul trecut la sfarsitul lunii iunie a expirat un termen prevazut de legea 165/2013 prin care puteati obliga primaria sa trimita dosarul la anrp.La acest moment nu prea mai aveti solutii pt un proces.
Multumesc pentru raspunsul dstra.
Va rog sa-mi acordati o lamurire :
Potrivit Lg. 165/2013
Art. 33. - (1) Entităţile învestite de lege au obligaţia de a soluţiona cererile formulate potrivit Legii nr. 10/2001, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, înregistrate şi nesoluţionate până la data intrării în vigoare a prezentei legi şi de a emite decizie de admitere sau de respingere a acestora, după cum urmează: ......in termen de 36 de luni, entitatile investite de lege care mai au de solutionat un numar de peste 5.000 de cereri.......... (2) Termenele prevazute la alin. (1) curg de la data de 1 ianuarie 2014......... Art.35. (2) In cazul in care entitatea investita de lege nu emite decizia in termenele prevazute la art. 33 si 34, persoana care se considera indreptatita se poate adresa instantei judecatoresti prevazute la alin. (1) in termen de 6 luni de la expirarea termenelor prevazute de lege pentru solutionarea cererilor .
In cazul meu, notificarea mea a fost solutionata de catre entitatea PMB prin emiterea in anul 2005 a Dispozitiei de acordare de masuri reparatorii in echivalent. Dar, in continuare, din motive birocratice, aceasta nu a inaintat mai departe acest dosar catre ANRP, Cu alte cuvinte, ANRP nu avea ce sa solutioneze, deoarece nu avea dosarul primit si inregistrat de la PMB.
Considerati ca acest termen de decadere de 6 luni din iunie 2017 are aplicabilitate si in acest caz de netrimitere a dosalui administrativ de la PMB catre ANRP ???
Va multumesc, M