avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare bunuri cf.legii 10/2001
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare bunuri cf.legii 10/2001

Buna ziua,as vrea sa stiu care sunt pasii de urmat in cazul in care aproape 20 ani am asteptat ca statul sa-mi acorde despagubiri cf. legii 10/2001.exista posibilitatea de a deschide o actiune in justitie? si ce ar trebui sa fac?Dosarul cu toate actele se afla la primaria generala.Va multumesc!
Adică nu ati promovat pana acum nici o acțiune in instanta?... Grăbiți-vă, e posibil sa mai fie inca in termen. Știam ca in aceasta luna se decade din termenul de a solicita in fata instanței obligarea primăriilor pe obligațiile aferente din Legea 10/2001
Adică nu ati promovat pana acum nici o acțiune in instanta?... Grăbiți-vă, e posibil sa mai fie inca in termen. Știam ca in aceasta luna se decade din termenul de a solicita in fata instanței obligarea primăriilor pe obligațiile aferente din Legea 10/2001
Termenul a expirat anul trecut in iunie,anul acesta curge un termen de 6 luni in care se pot formula actiuni pt dosarele aflate la anrp.ati neglijat prea mult e posibil sa fie f tarziu,singura varianta este sa asteptati solutionarea administrativa de catre pmb.

Mulțumesc frumos, domnul avocat!... am încurcat anii...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Termenul a expirat anul trecut in iunie,anul acesta curge un termen de 6 luni in care se pot formula actiuni pt dosarele aflate la anrp.ati neglijat prea mult e posibil sa fie f tarziu,singura varianta este sa asteptati solutionarea administrativa de catre pmb.

Din pacate lg 165/2013 ,a devenit a 3 ,nationalizare mai mult incurcand decat sa rezolve cumva cauzele nerezolvate de legea 10/2001.

Alte discuții în legătură

Cum procedez lipsa nejustificata inaintare dosar catre anrp solutionare dispozitie despagubiri legea 10/2001 mateiconstandan mateiconstandan Care este procedura legala de urmat in situatia in care PMB a emis in anul 2005 o Dispozitie de acordare masuri reparatorii in baza Legii 10/2001 , dar, ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la despagubire pe legea 10/2001 ? costelo_ckr costelo_ckr buna ziua. am depus la PMB in luna a 10 an 2001 2 notificari pentru retrocedarea terenului si cladirii [casa parinteasca] respective. la unul din dosare am ... (vezi toată discuția)
Primaria ignora cererea de a depune dosar la anrp sau de a restitui terenul GermanAlex GermanAlex Conform legii nr. 165 din 16 mai 2013, daca primaria nu mai are teren de restituit pe vechea locatie, trebuie sa faca un dosar si sa-l trimita la ANRP pentru ... (vezi toată discuția)