Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Forme plata salar minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Forme plata salar minim

Buna ziua,daca angajatorul imi plateste salariul pt orele lucrate,sub forma de bani si bonuri masa, e legal?eu stiam ca bonurile sunt un plus la salar,nu fac parte din el...de ex. am de incasat 1500 ron net,il primesc astfel:bonurile aferente nr zile lucratoare din luna lucrata + roni pe card diferenta pana la salariu minim pe economie,net.
Va multumesc.
Vulturudac, utilizator
Potrivit art.1 din HG 846/2017, , salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este o sumă stabilită în bani care nu include sporuri și alte adaosuri.
Buna ziua,
Salariul de 1500 lei net este mai mare decat cel minim net. Acest salariu poate fi compus din prime sau alte bonusuri.
Insa fiecare salariat are dreptul de a primi un salariu brut cel putin egal cu salariul minim brut garantat in plata de 1900 lei, pt anul 2018. Acest salariu, asa cum v-a explicat si freeelis, nu include sporuri, bonusuri sau alte adaosuri.
Mai multe despre salariul minim: [ link extern ] /