Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul omului la liniste si pace!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul omului la liniste si pace!

"""

AM o prietena care sufera foarte mult.Ea este casatorita cu un om pe care nu il mai iubeste care este beat zilnic urineaza in casa etc.Casa a fost facuta pe numele amandurora . AR pune divort si ar vinde casa numai ca ar obtine putin astfel ramanand pe strazi.Sotul ei e grav bolnav psihic ne putand sa se opreasca din baut.Ca sa nu mai fure obiecte din celelalte camere care mai tarziu sa fie vandute pe bautura, prietena mea a fost obligat sa puna inchuietori la fiecare usa. mirosul e de nesuportat. ;intrebarea mea este exista o lege care sa il poata lua pe sot cu forta pentru a fii dus la o clinica de desalcolizare sau una care sa-i permita sa scape de sotul dumneaiei in astfel de circumstante.

Va implor mult sa o ajutati pe prietna mea ,
Cu respect,
Baiat 12 ani """

nu-s nimica in domeniul juridic dar mesajul de mai sus m-a impresionat. nu stiu ce sa-i raspund va rog raspundeti.

"""

AM o prietena care sufera foarte mult.Ea este casatorita cu un om pe care nu il mai iubeste care este beat zilnic urineaza in casa etc.Casa a fost facuta pe numele amandurora . AR pune divort si ar vinde casa numai ca ar obtine putin astfel ramanand pe strazi.Sotul ei e grav bolnav psihic ne putand sa se opreasca din baut.Ca sa nu mai fure obiecte din celelalte camere care mai tarziu sa fie vandute pe bautura, prietena mea a fost obligat sa puna inchuietori la fiecare usa. mirosul e de nesuportat. ;intrebarea mea este exista o lege care sa il poata lua pe sot cu forta pentru a fii dus la o clinica de desalcolizare sau una care sa-i permita sa scape de sotul dumneaiei in astfel de circumstante.

Va implor mult sa o ajutati pe prietna mea ,
Cu respect,
Baiat 12 ani
"""

nu-s nimica in domeniul juridic dar mesajul de mai sus m-a impresionat. nu stiu ce sa-i raspund va rog raspundeti.
Nu cunosc prea bine domeniul dar banuiesc ca s-ar putea obtine o internare a sotului pe baza unui aviz medical.
De unde stie ca "sotul ei este grav bolnav psihic"?
Detine un certificat medical care atesta acest fapt?