avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condus fara permis de conducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condus fara permis de conducere

Prietenului meu in anul 2016 a facut un accident si ia luat permisul de conducere sa judecat pentru acel accident si urma sai dea permisul inapoi ca lau gasit nevinovat dar nu a asteptat sa ia permisul si sa urcat din nou la volan si mai era si ametit si la prins politia si ia facut dosar penal.
Intrebarea mea este risca sa faca inchisoare? Va multumesc!
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 335

Conducerea unui vehicul fără permis de conducere

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Ce alcoolemie a avut?
0,97
Este cercetat sub aspectul savarsirii infractiunilor prev. si ped. de art. 336 alin.1 c.p si art. 335 alin. 2 c.p.
Individializarea se face in functie de circumstantele reale si circumstantele personale.
Sa caute sa isi angajeze avocat.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere fara permis ... 123tania123 123tania123 Buna ziua ... am o intrebare in seara de duminica ma oprit politia pe drum satesc si ma intrebat daca am permis am recunoscut ca nu ..prietenul meu era in ... (vezi toată discuția)
Condus fara permis BlackT BlackT Buna seara, in seara asta patit ceva grav, m-am plimbat cu un amic prin parcare dupa care am iesit pe domeniul public ( nu am permis, dar sunt la scoala ), si ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis, alcoolemie - consecinte bogdan900905 bogdan900905 buna! un prieten a fost oprit de politia rutiera . el nu are permis si i-a ieșit o alcoolemie de 0.51 in aerul respirat a fost dus si la racoltare probe de ... (vezi toată discuția)