Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Bonuri de masa in salariu ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Bonuri de masa in salariu ?

Buna ziua,
Va rog sa-mi precizati care este procedura pentru "mutarea" tichetelor de masa in salariul si daca este avantajoasa pentru angajat.
Pe un exemplu concret : valorea tichetelor = 300 lei/luna(impozitul aferent tichetelor de masa, in prezent, este dedus din salariu).
Salariu net= 2000 lei.
Care este valoarea salariului net dupa acest transfer ?
Va multumesc !

HYP, utilizator
Buna ziua,
Tichetele de masa reprezinta un instrument de motivare a salariatului, deci niciodata nu va reprezenta un avantaj "mutarea" lor in salariu, nici pt salariat si nici pt angajator.
Aceasta "mutare" se face prin majorarea salariilor, astfel incat salariatul sa beneficieze de acelasi venit net avut anterior: salariu net + valoarea tichetelor.
Dezavantaj angajator:
- majorarea salariului net al angajatului presupune un salariu brut mai mare si implicit cresterea costurilor cu salariile ale angajatorului. Vor creste contributiile achitate la bugetul de stat.
- posibile conflicte viitoare cu angajatii intrucat angajatorul va fi tentat sa nu majoreze noile salarii brute, rezultate in urma acestei operatiuni, atunci cand vor creste salariile minime.
- imposibilitatea diminuarii salariului fara acordul salariatului, in timp ce numarul de bonuri poate fi diminuat daca exista o procedura de acordare a acestora, etc.
Dezavantaj salariat:
- tocmai posibilitatea ca angajatorul sa nu majoreze aceste noi salarii atunci cand vor creste salariile minime,
- desi valoarea tichetelor creste anual, s-ar putea ca angajatorii sa nu modifice valoarea noilor salarii, pentru a se pastra echilibrul venitului net.
- lipsa unui pachet salarial compus din salariu, tichete, etc, face ca negocierea salariatului cu patronatul in vederea obtinerii unui anumit venit net (in mediul privat) sa fie mult ma dificila, etc.
Mai multe despre tichete: [ link extern ] /