Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie concediu de maternitate si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie concediu de maternitate si indemnizatie CCC

Buna ziua.

Tichetele de masa se considera in calculul indemnizatiei concediului de maternitate sau doar a indemnizatiei CCC? Acestea sunt mentionate separat de venitul brut/net in fluturasul de salariu.

Dar avantajele in natura (de ex tichete cadou cu valoare > 150 RON, carduri cadou, etc) ? Mentionez ca valoarea acestor beneficii este inclusa in venitul brut apoi este supusa deducerii de contributii sociale 35% (nu si de impozit deoarece sunt angajat IT scutit de impozit), apoi retinuta din venitul net.

Multumesc.
cr2901, utilizator
Veniturile obținute din al treisprezecelea salariu, stimulente, primele, prima de vacanță, veniturile obținute în baza unor hotărâri judecătorești și altele asemenea, încasate în perioada de douăsprezece luni anterior datei nașterii copilului sunt luate în calcul la stabilirea cuantumului indemnizației pentru creșterea copilului, fiind venituri care rezultă din realizarea unor activități supuse impozitului pe venit.

Incepând cu data de 1 iulie 2010 tichetele de masă sunt supuse impozitului pe venit. Având în vedere faptul că tichetele de masă sunt asimilate salariilor, iar valoarea acestora este impozabilă, vor fi luate în considerare la stabilirea cuantumului indemnizaţiei pentru CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic