Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza constructii
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza constructii

Este corect ca un expert judiciar in constructii sa faca masuratorile unei constructii cu o prajina (punandu-l pe parat sa se urce pe acoperis, iar expertul il dirija de jos) intr-o speta in care si cativa centimetrii fac diferenta; stiu ca exista un aparat cu care se masoara cu precizie. Pot sa contest raportul acestui expert?
draxl, utilizator
Sigur ca puteti contesta raportul de expertiza. Trebuie sa gasiti motive pertinente sau sa solicitati un expert parte numit de dumneavoastra si incuviintat de instanta.
Expertul parte trebuia solicitat si aprobat de instanta in sedinta in care a fost desemnat expertul sa efectueze expertiza tehnica judiciara.
Expertul parte este platit separat de partea care l-a solicitat, dar nu apara interesele acestuia, doar participa la expertiza si are la dispozitie toate datele din dosarul cauzei. Daca nu este de acord cu concluziile expertizei (in cazul de fata, nu cu modul de masurare de masurare), expertul parte intocmeste un raport separat.
Puteti depune observatii scrise la raportul de expertiza, la dosarul cauzei, cu minim 5 zile inainte de termenul de judecata sau le depuneti direct la instanta la teremnul de judecata.