Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... sita parascântei
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

sita parascântei

1. Unde se monteaza sita parascantei pe un cos de fum inalt de 10 metri, cos ce apartine unei centrale pe lemne?
2. Pentru aceslasi cos de fum este necesar deflector forma aerodinamica(palarie rotativa) sau este suficient acea palarie conica deoarece fumul ii afecteaza pe vecini? Mentionez ca pe inaltime cosul respecta cei 0,4 m fata de coama casei inalte.
"Sita parascantei" este de fapt un opritor de flacari (echipament tehnic autorizat) se monteaza la gura cosului de evacuare.
Gasiti legislatie despre cosuri de fum aici: [ link extern ]
Centrala poate fi achizitionata cu tiraj fortat caz in care cosul de fum are ventilator propriu care arunca fumul la inaltime.
Proiectul de montaj al centraalei dvs. trebuie sa contina obligatoriu detalii pentru cosul de fum.