Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate

Care sunt primi pași pt a merge în tribunal pt a rezilia numele de familie a unui bebe și al recunoaște și al trece pe numele meu?
Primul pas ar fi sa mergeti la avocat pentru redactarea si depunerea actiunii la instanta competenta in conditiile in care actiunea ar fi admisibila.
Primo facio aveți nevoie de consultație juridică întrucât situația expusă de dvs suferă esențialmente în claritate.
Împreună cu avocatul veți stabili pașii de parcurs, în contextul în care există portițe legale.
Daca discutam de un copil nascut in timpul casatoriei, insa conceput in alta relatie, este incidenta actiunea de tagada de paternitate.

Actiunea de tagada de paternitate poate fi promovata si de catre tatal biologic.

Filiatia fata de tata se determina pe calea unei expertize medico-legale.

Daca discutam de un copil nascut in timpul unei relatii de concubinaj, recunoscut, avand stabilita filiatia fata de tata, se poate promova o actiune in vederea contestarii paternitatii, de catre orice persoana ce justifica un interes , oricand.

In probatiune , puteti uza de inscrisuri, martori, interogatorii.

Instanta de judecata poate sa nu dispuna efectuarea unei expertize medico-legale, daca exista suficiente probatorii care sa ateste situatia de fapt, de unde rezulta filiatia fata de tata.