avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunuri/datorii comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunuri/datorii comune

Buna ziua. Am un apartament cumparat prin "Prima Casa" inainte de casatorie. Sotul e in Biroul de Credit cu datorii neachitate la banci, de dinainte sa ne casatorim. Inainte de casatorie nu am semnat nici un act la notar privind situatia bunurilor. Acel apartament o sa devina "bun comun" dupa 5 ani si bancile ni-l pot lua? Se mai poate semna acum vreun acord intre noi privind situatia bunurilor? Peste 3 saptamani se implinesc 5 ani de la casatorie. Multumesc,
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:29, 14 Noiembrie 2021
Bunul e in continuare doar proprietatea Dvs dacă e achiziționat înainte de căsătorie. Puteți merge la notar si sa precizați ca alegeți regimul patrimonial al bunurilor proprii nu comune. Succes!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunul dobandit inainte de incheierea casatoriei are calitatea de bun propriu.

Prin urmare, acesta ramane propriu indiferent de durata mariajului.( o situatia contrara ar fi aceea in care dumneavoastra ati perfecta o conventie matrimoniala, incluzand acest bun in comunitatea de bunuri ).

Datoriile sotului sunt proprii, acestea dateaza dinainte de incheierea mariajului.

De asemenea, sumele de bani dobandite de acesta au fost folosite inainte de incheierea casatoriei, in interes propriu.

Prin urmare, in ipoteza in care se demareaza o executare silita, sotul dumneavoastra raspunde cu bunurile proprii, dinainte de incheierea mariajului.

Executarea silita poate fi initiata in toate formele sale, inclusiv prin poprire.

Bună ziua am și eu o întrebare
Cât timp de la divorț ai dreptul sa faci partajul la o casa
Va mulțumesc din suflet
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Când vrei
Și dacă casa a fost ridicata la rosu înainte de divorț adică în 2015 și el acum a pus geamuri termopane
Și actele la casa sunt pe bunici lui pot sa iau ceva din casa la partaj sau nu?
Casă a fost construita din bani mei
Va mulțumesc Pt răspuns.

raluk0207 a scris:

Când vrei

Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Noiembrie 2021
Maria Iuga, utilizator

Alte discuții în legătură

Depozite / bani economisiti / bunuri imobile in caz de casatorie tiss25 tiss25 Buna Ziua, Sunt intr-o relatie cu o fata de aproximativ 2 ani de zile si as dori sa stiu ce se intampla cu bunurile personale dinainte de casatorie in cazul ... (vezi toată discuția)
Apartament achizitionat inainte de casatorie Lillyya Lillyya Buna seara. As dori sa stiu cum sa procedez pentru a garanta dreptul exclusiv al fiicei mele asupra unui apartament cumparat de la parinti inainte de ... (vezi toată discuția)
Bun propriu sau comun Pasadena Pasadena Buna ziua! Sotia mea a cumparat apartamentul inainte de casatorie. Dupa 4 luni ne am casatorit. Se poate considera bun comun sau apartine sotiei? Va multumesc ... (vezi toată discuția)