Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale activ. de trader
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

activ. de trader

vreau sa fac o societate com care sa aiba ca activ. principala exclusiv tranzactionarea instrumentelor financiare( actiuni, optiuni, contracte pe difernta-CFD-,contracte pe piata valutara Forex etc).Aceste tranzactii se vor desfasura prin imntermediul unor brokeri- intermediari care au acces la pietele financiare internationale-. Cum sa procedez? ce cod CAEN sa aleg 6499? exista anumite limitari privind tranzactiile valutare?
Societatea pe care vreti s-o infiintati va fi un SSIF reglementat de legea 297/2004. Nu ajunge doar sa va inregistrati la registrul comertului pentru a desfasura aceste activitati, trebuie sa treceti si prin autorizarea speciala.