Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... agent de paza cu jumate de norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

agent de paza cu jumate de norma

Buna ziua
Cum se ponteaza un agent de paza cu jumate de norma, adica este pensionar gradu III, intr-o firma unde se lucreaza 12 cu 48 si 48 cu 72.
Va multumesc
Se va ponta in fiecare zi 4 ore sau 4 ore in zilele in care este de serviciu, astfel incat la sfarsitul lunii sa aiba 80 ore/luna lucrate.
da am inteles, dar in schimburi cum vor face? daca un schimb are 12 ore, intra la 7 si iese la 7,(un agent normal), atunci el intra la 7 si iese la 11 , si se da peste cap toata programarea?
sau sa nu angajam pensionari?
va multumesc
De preferat este sa nu includeti un pensionar cu 4 ore in acest program ... deoarece vi se da programarea peste cap si, in plus, nu are voie sa lucreze mai mult de 4 ore pe zi.
nicoletatrenea a scris:

Buna ziua
Cum se ponteaza un agent de paza cu jumate de norma, adica este pensionar gradu III, intr-o firma unde se lucreaza 12 cu 48 si 48 cu 72.
Va multumesc

angajati 3(trei)pensionari gr.III pentru un program de 12 ore .
24 ore ,48 ore ori 72 de ore consecutiv nu este legal ca sa lucreze un agent (cf.Codului Muncii).

Munca prestata trebuie sa fie conform CIM. ( 4 ore sau 8 ore) .
In caz de 12 ore trebuie sa fie acordate zile libere ori se va efectua la plata orelor suplimentare .

Un pensionar nu are voie sa depaseasca cele 4 ore permise de lege ,in primul rand ca are probleme medicale.

Pentru functia de agent de paza trebuie sa fii perfect sanatos -cf.fisei medicale obligatorii-.( la cate jafuri au loc in Romania,un agent de paza trebuie sa fie instruit si este necesara o sanatate perfecta in caz de incidente in timpul serviciului)

Dosarul pentru angajare trebuie vizat de Politia paza si ordine si u se da aceasta avizare in cazul angajatilor cu probleme medicale /pensionare gr.III.