Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare personal medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare personal medical

Care este legea care permite medicilor de familie sa isi detaseze asistentele medicale in spital? Acestea ajungand sa lucreze in spital fara sa dea niciun concurs, iar apoi cand urmeaza sa se scoata posturi la concurs "personalul spitalului avand prioritate".
Codul Muncii
Art. 45
Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia. În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.

Art. 46
(1) Detasarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an.
(2) În mod exceptional, perioada detasarii poate fi prelungita pentru motive obiective ce impun prezenta salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor parti, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, în conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil