avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul renunta la preaviz - am ceva de spus?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul renunta la preaviz - am ceva de spus?

Buna ziua,
Doresc sa demisionez de la locul actual de munca, unde atmosfera a devenit de nesuportat. Ca manager, contez pe cele 45 de zile de preaviz pentru a imi putea gasi un alt serviciu.
Intrebarea este ce pot face in cazul in care angajatorul renunta la preaviz, iar eu nu sunt de acord.
Exista vreo modalitate prin care sa ma asigur ca preavizul imi este respectat, in caz de demisie, nu de concediere? Si daca nu, se plateste salariul pe zilele respective in cazul in care angajatorul renunta la preaviz?
Va multumesc pentru sfaturi!
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iunie 2018
lrap, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:28, 13 Iunie 2018
Buna ziua,
Preavizul este obligatoriu. Nu poate renunta angajatorul.

Art. 81

(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.


Nu aveti nicio putere dvs , daca angajatorul renunta la termenul de preaviz.

In anumite situatii, preavizul nu este obligatoriu.
Buna ziua,

La punctul 7 ma refeream: (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
Aici voiam sa stiu daca se poate preintampina cumva prin cererea de demisie ca angajatorul sa renunte la preaviz?

Multumesc!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Preavizul este obligatoriu. Nu poate renunta angajatorul.

Art. 81

(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.




Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns! Asadar, daca angajatorul renunta la preaviz, nu este obligat sa plateasca?
Se poate evita cumva ca angajatorul sa renunte la preaviz prin modul in care este conceputa cereea de demisie?

Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Nu aveti nicio putere dvs , daca angajatorul renunta la termenul de preaviz.

In anumite situatii, preavizul nu este obligatoriu.

Nu stiu cum puteti evita decizia angajatorului de a renunta la termenul de preaviz, chiar daca ati argumenta asa ceva in cerere ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie diadora_74 diadora_74 Daca in contractul de munca exista o clauza de demisie de 45 de zile, este obligatoriu sa fie respectata?! Se poate da demisia cu un preaviz de 20 de zile, ... (vezi toată discuția)
Preaviz in cazul demisiei anca.manole anca.manole Buna tuturor. As vrea parerea vostra cu privire la preaviz in cazul demisiei. Sunt angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata, cu preaviz in caz ... (vezi toată discuția)
Demisie samo samo am semnat contractul de munca in ianuarie;in 21 mai mi-am dat demisia ,acum trebuie sa stau in preaviz 20 de zile?:( (vezi toată discuția)