Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetarea contractului individual de munca pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetarea contractului individual de munca pe perioadă determinată.

Bună ziua. Sunt in contract de munca pe perioada determinata intre 30 aprilie 2018 și 30 iulie 2018, pe care nu doresc să îl prelungesc. Care este metoda legală prin care trebuie să îl înștiințez pe angajator, și cu cât timp înainte de expirarea acestui contract trebuie făcută această înștiințare?
Depinde de modalitatea de incetare a c.i.m. si data incetarii.
În contractul individual de muncă nu sunt prevăzute clauze în acest sens?
Nici nu este obligatioriu astfel de clauze, intrucat exista Codul Muncii art.55.
Mulțumesc frumos pentru precizare.
Contractul expira in 30 iulie 2018. Nu doresc că după această dată să se prelungească. Care este metoda legală de a îl anunța pe angajator acest lucru? Notificare scrisă sau verbal, și cu ce termen înaintea datei incetarii acestuia?