Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... indemnizatie pentru copil!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

indemnizatie pentru copil!

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine! Sunt insarcinata in 6 luni. La firma unde lucrez sunt angajata pe perioada determinata. Trebuie sa nasc prin 23 iunie iar contractul imi expira in 13 iulie. Daca eu intru in concediu de maternitate la 1 mai iar contractul imi expira inainte sa termin toate zilele la care am dreptul,ce trebuie sa fac? Sunt obligati sa-mi prelungeasca contractul sau o sa pierd indemnizatia pentru copil? Unde trebuie sa ma adresez? Multumesc!
in perioada concediului de maternitate respectiv crestere a copilului contractul individual de munca se suspenda de drept, locul de munca il pastrati, urmand ca la sfarsitul perioadei de concediu sa reveniti la munca pentru acea ultima fractie din contract, indemnizatia nu o veti pierde conditiile pt acordarea ei sunt sa fi fost angajata/sa platiti contrib la sanatate cel putin 6 luni daca nu ma insel .
doroiman a scris:

in perioada concediului de maternitate respectiv crestere a copilului contractul individual de munca se suspenda de drept, locul de munca il pastrati, urmand ca la sfarsitul perioadei de concediu sa reveniti la munca pentru acea ultima fractie din contract, indemnizatia nu o veti pierde conditiile pt acordarea ei sunt sa fi fost angajata/sa platiti contrib la sanatate cel putin 6 luni daca nu ma insel .

Sigur va inselati ... cu parere de rau legislatia prevede altceva decat ceea ce ati postat dvs.
1. C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat, daca partile nu hotarasc prelungirea duratei, chiar daca salariatul intra in CCC.

2. Conditia pentru a beneficia de indemnzatia pentru CCC este ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit .

3. Angajatorul nu este obligat sa prelungeasca durata c.i.m. ...

4. Suspendarea unui c.i.m. are ca efect suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator si nicidecum nu suspenda durata pentru care a fost incheiat c.i.m.
Pe 13 aprilie am un an de cand sunt angajata la acest ultim loc de munca. Si daca nu mai sunt obligati sa-mi prelungeasca contractul,atunci ce fac pana se termina concediul de 126 zile? Unde trebuie sa ma adresez ca sa stiu daca beneficiez de indemnizatie pt. cresterea copilului?
va rog sa precizati din ce articol de lege rezulta punctul 4 . si anume ca suspendarea unui contr de mc. nu suspenda durata pentru care a fost incheiat .

multumesc.
Va rog ma puteti ajuta in legatura cu problema care o am? Imi puteti raspunde la intrebari ca sa stiu pe viitor ce am de facut. Va multumesc anticipat!