Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu risc maternal in timpul caruia se termina ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu risc maternal in timpul caruia se termina contractul pe perioada determinata. Cum pot primi in continuare indemnizatia?

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 4 luni si sunt in concediu de risc maternal. In data de 16 octombrie de incheie insa contractul de munca pe perioada determinata. Ce pot face pentru a beneficia in continuare de indemnizatia de concediu de risc maternal si apoi de concediu de maternitate si cel de crestere copil? Mentionez ca angajatorul nu vrea sa prelungeasca contractul.
Am nevoie de raspunsul dumneavoastra cat mai urgent posibil deoarece sunt la limita disperarii...
C.i.m. va inceta de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat , daca nu vi se mai prelungeste durata acestuia ... in acest caz, puteti beneficia de somaj si din somaj puteti intra in concediu de maternitate si apoi in concediu pentru cresterea copilului.

Pe perioada celor doua concedii , plata indemnizatiei este suspendata , urmand a se relua la terminarea CCC.