Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract peperioada determinata si sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract peperioada determinata si sarcina

Va rogmult sa ma ajutati cu un raspuns. Am lucrat la o companie timp de 2 ani si jumatate fara intrerupere cu CIM pe perioada nedeterminata. Din iunie am schimbat angajatorul iar acum am CIM pe perioada determinata.In contract nu am mentionata durata perioadei ci este scris" pana la revenirea pe post a dnei X" , dna care este in concediu maternal cam pana in luna aprilie 2012. Eu acum am ramas insarcinata si nu stiu ce se poate intampla dupa ce voi anunta angajatorul. Angajatorul are dreptul ca in aprilie sau mai 2012 cand va reveni titularul postului, sa nu-mi mai prelungeasca contractul? Nefiind mentionata clar perioada imi poate desface contractul oricand? Daca contractul meu nu va mai fi prelungir in aprilie voi beneficia de indemnizatie ?
Este simplu. Va expira contractul si va inscrieti la somaj, nasteti si intrati in CCC somajul fiind suspendat (sau poate fi suspendat si pentru concediu de maternitate).
alexa_silvy a scris:

Va rogmult sa ma ajutati cu un raspuns. Am lucrat la o companie timp de 2 ani si jumatate fara intrerupere cu CIM pe perioada nedeterminata. Din iunie am schimbat angajatorul iar acum am CIM pe perioada determinata.In contract nu am mentionata durata perioadei ci este scris" pana la revenirea pe post a dnei X" , dna care este in concediu maternal cam pana in luna aprilie 2012. Eu acum am ramas insarcinata si nu stiu ce se poate intampla dupa ce voi anunta angajatorul. Angajatorul are dreptul ca in aprilie sau mai 2012 cand va reveni titularul postului, sa nu-mi mai prelungeasca contractul? Nefiind mentionata clar perioada imi poate desface contractul oricand? Daca contractul meu nu va mai fi prelungir in aprilie voi beneficia de indemnizatie ?

1. angajatorul nu este obligat sa va prelungeasca durata c.i.m.

2. C.i.m. inceteaza numai in cazurile prevazute de Codul Muncii .. intr-adevar, angajatorul poate decide oricand concedierea unui salariat , dar numai in conditiile reglementate de lege.

3. In cazul in care nu se mai prelungeste durata c.i.m., acesta va inceta de drept la data expirarii duratei pentru acre a fost incheiat - in cazul dvs la data revenirii pe post a dvei respective - situatie in care puteti beneficia de somaj , dar numai daca indepliniti si conditia stagului minim de cotizare la somaj - minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

4. Asa cum vi s-a spus , daca beneficiati de somaj, atunci puteti intra in concediu de maternitate si apoi in CCC , in aceste perioade somajul va fi suspendat , urmand a se relua la data terminarii CCC: