Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract pe perioada determinata

Buna ziua!
sunt angajata la o firma si am un contract pe o perioada detterminata de 6 luni acum urma sa mi se prelungeasca numai ca am ramas insarcinata si mi s-a spus ca daca am contract pe perioada determinata nu o sa pot sa am dreptul la prenatar si ca nu ar mai fi interesati sa-mi prelungeasca contarctul.ce e de facut?mentionez ca la sfarsitul contractului voi avea 5 luni de sarcina.
isabelaisa, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Dreptul la concediu de maternitate il are ... nu faceti confuzie intre concediu de maternitate si CCC.

Daca nu vi se mai prelungeste durata c.i.m. , atunci acesta va inceta de drept ... in acest caz, puteti intra in somaj daca indepliniti conditiile prevazute de lege .... din somaj puteti intra in concediu de maternitate si apoi in concediu pentru cresterea copilului (CCC) ... in aceasta perioada somajul este suspendat si se va relua la data terminarii CCC.
~ Conținut șters la cerere ~
Concediu de maternitate este una, iar concediu pentru cresterea copilului este altceva ...

Conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate este : Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de maternitate, asigurata trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minim 1 luna realizat in ultimele 12 luni anterior primei zile de concediu medical inscrise in certificatul medical.