Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxe auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxe auto

Buna ziua , As dori, va rog, un raspuns cu privire la restutuirea taxei auto intr-un caz special . Mai precis, in 2008 o SC a achizitionat prin leasing un autoturism ptr care in acea perioada a achitat taxa aceasta. In 2010 s-a schimbat utilizatorul in pers fizica, aceasta finalizand ulterior leasingul. Pe cartea de identitate a masinii este trecuta firma de leasing, apoi pers fizica. Pe vechiul talon( inainte de cesiune ) este trecuta firma de leasing, apoi utilizatorul fiind SC. ANAF mi-a transmis ca pers care face dovada platii ( in cazul nostru SC ) incaseaza taxa doar daca este inscrisa in cartea masinii. In plus SC este radiata, deci n -are cont bancar. Astept cu interes un raspuns competent. Multumesc.
george-neagu, moderator