Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru proces civil recuperare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru proces civil recuperare bani

As avea o intrebare: tatal meu a dat o suma de bani cu imprumut si ar vrea sa stie in caz ca incepe procesul civil de recuperare prin dare in judecata, daca trebuie sa plateasca o anumita taxa de timbru procentuala din suma pe care vrea sa si-o recupereze si daca da, care este procentul si daca trebuie platita la inaintarea actiunii sau dupa, in cazul in care are castig de cauza.

Multumesc
O intrebare: Cu ce dovedeste imprumutul? Daca e inscris , ce fel, inscris sub semnatura privata, inscris autentic?
Potrivit Legii nr.146/1997 modificata:
(1)Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:
a)până la valoarea de 50 lei - 6 lei;
b)între 51 lei şi 500 lei - 6 lei + 10% pentru ce depăşeşte 50 lei;
c)între 501 lei şi 5.000 lei - 51 lei + 8% pentru ce depăşeşte 500 lei;
d)între 5.001 lei şi 25.000 lei - 411 lei + 6% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;
e)între 25.001 lei şi 50.000 lei - 1.611 lei + 4% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;
f)între 50.001 lei şi 250.000 lei - 2.611 lei + 2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;
g)peste 250.000 lei - 6.611 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei.
Potrivit aceleiasi legi taxele de timbru se datoreaza anticipat.
Asta inseamna ca trebuie achitata la momentul introducerii actiunii sau pana la primul termen de judecata.
Ea, palata taxei, nu poate fi conditioanata de castigarea procesului.
In principiu taxa poate fi recuperata ca si cheltuieli de judecata la sfarsitul procesului in ipoteza in care cererea dvs. a fost admisa.
Alin Paidiu, Avocat
Si, daca in cererea de chemare in judecata a fost mentionata recuperarea acestor cheltuieli , aceasta obligatie va incumba partii care a pierdut procesul .
Cheltuielile judiciare pot fi solicitate , de asemenea , in termen de 3 ani de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti, pe cale separata.
Oricum , in vederea exercitarii rolului activ , instanta de judecata e indatorata , inainte de inchiderea dezbaterilor , de a pune in discutie aceasta posibilitate .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Deocamdata el are pentru ambele sume imprumutate scrieri de mana de la ambele persoane, dar are promisiunea uneia ca va veni la notar sa intre in legal
pt dna avocat Ioana Stoica: Din raspunsul dumneavoastra inteleg ca aceste cheltuieli le va suporta persoana care a pierdut procesul (daca se mentioneaza aceasta) in termen de 3 ani de la data solutionarii cauzei (daca se convine asa ceva si daca instanta aduce in dezbatere posibilitatea aceasta de intarziere de 3 ani). Va rog sa ma corectati daca gresesc