Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incadrare contabila copertina
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incadrare contabila copertina

Buna ziua,

Am o intrebare: cum inregistrez in contabilitate o copertina amplasata langa o cladire, construita din stalpi de metal ( teava) si folie policarbonat).

Multumesc anticipat.
daca este construita in regie proprie sau de terti , puteti face urmatoarele inregistrari ( pe scurt) :
231=404 ( val lucrarilor executate de terti )
6xx = 401 ( val lucrarilor in regie proprie )
6xx = 30x ( consumuri )
231 = 722 val lucrarilor in curs de exec neterminate lunar
212 = 231 receptia finala
6811 = 2812 amortizarea , incepand cu luna urmatoare punerii in folosinta
Multumesc.