Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor la pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor la pensionare

Am 9 ani in sistem civil si 12 ani in ministerul de interne grupa 2 grupa cu 6 luni in plus la an. Am o problema de sanatate, lucrez intr-un mediu .foarte stresant si periculos.
Ce sanse am sa imi fac un dosar de pensionare?
Pentru grupa a 2-a de munca/ conditii deosebite de munca se acorda 4 luni in plus la an nu 6 luni.
Daca aveti o problema de sanatate intocmiti un dosar medical pe care il depuneti la Comisia medicala din cadrul Casei judetene de pensii in vederea obtinerii unei pensii de boala. Numai comisia respectiva este in masura sa dea decizia.
Pentru dosar aveti nevoie de internari in spital, tratament, concedii medicale, perioade de recuperare medicala, pe diagnosticul bolii.
Ma scuzati am gresit grupa. Lucrez in grupa 1.

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru grupa a 2-a de munca/ conditii deosebite de munca se acorda 4 luni in plus la an nu 6 luni.
Daca aveti o problema de sanatate intocmiti un dosar medical pe care il depuneti la Comisia medicala din cadrul Casei judetene de pensii in vederea obtinerii unei pensii de boala. Numai comisia respectiva este in masura sa dea decizia.
Pentru dosar aveti nevoie de internari in spital, tratament, concedii medicale, perioade de recuperare medicala, pe diagnosticul bolii.