avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor la pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor la pensionare

Am 9 ani in sistem civil si 12 ani in ministerul de interne grupa 2 grupa cu 6 luni in plus la an. Am o problema de sanatate, lucrez intr-un mediu .foarte stresant si periculos.
Ce sanse am sa imi fac un dosar de pensionare?
Cel mai recent răspuns: Daniel Z. , utilizator 18:36, 16 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru grupa a 2-a de munca/ conditii deosebite de munca se acorda 4 luni in plus la an nu 6 luni.
Daca aveti o problema de sanatate intocmiti un dosar medical pe care il depuneti la Comisia medicala din cadrul Casei judetene de pensii in vederea obtinerii unei pensii de boala. Numai comisia respectiva este in masura sa dea decizia.
Pentru dosar aveti nevoie de internari in spital, tratament, concedii medicale, perioade de recuperare medicala, pe diagnosticul bolii.
Ma scuzati am gresit grupa. Lucrez in grupa 1.

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru grupa a 2-a de munca/ conditii deosebite de munca se acorda 4 luni in plus la an nu 6 luni.
Daca aveti o problema de sanatate intocmiti un dosar medical pe care il depuneti la Comisia medicala din cadrul Casei judetene de pensii in vederea obtinerii unei pensii de boala. Numai comisia respectiva este in masura sa dea decizia.
Pentru dosar aveti nevoie de internari in spital, tratament, concedii medicale, perioade de recuperare medicala, pe diagnosticul bolii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma pot pensiona pe caz de boala Gheorghe liviu Gheorghe liviu Am hepatita virus c din 2010 am facut interferon si am avut atunci o âncercare de a ma pensiona de atunci si pâna acum nu am mai avut medical dar in 2017 am ... (vezi toată discuția)
Buna anka p anka p buna, as vrea sa stiu,cam ce pensie as primi,de boala,daca am probleme cu coloana,probabil gradul II ,daca am aproape 5 ani lucrati si 2 ani de matern? Am 26 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, as putea benefica de pensie de boala daca am 50 ani, ... aura12 aura12 Buna ziua, As putea benefica de pensie de boala daca am 50 ani, stagiul de cotizare 21 ani ( cu 2 facultati facute la zi) dar nu am mai lucrat din ... (vezi toată discuția)