Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Verificare metrologica apometre apa rece - solutii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Verificare metrologica apometre apa rece - solutii

Buna ziua,

Avem o asociatie de proprietari mica (14 apartamente).
Am avut pierderi mari la apa si s-a decis efectuarea verificarii metrologice a apometrelor de apa rece.
Aproape toti proprietarii si-au montat apometre noi in afara de 2 proprietari ce nu vor sa isi faca verificarea metrologica sau sa le schimbe.
Pierderile s-au redus substantial dar tot mai avem undeva la vreo 2 metrii cubi pierdere lunar.

Imi puteti spune care sunt solutiile impotriva proprietarilor ce nu vor sa prezinte verificarea metrologica valabila a apometrelor ?
Imi puteti spune daca se poate decide in AG ca pierderile pe care inca le mai avem sa le transferam celor ce nu vor sa prezinte verificarea metrologica ?

Multumesc.
Cu stima,
Florin
Asa se intampla daca nu respeti hotararile A.G. . Pretul la mc de apa poate varia de la luna la luna , uneori pretul mc de apa poate sa fie sub pretul de referinta .