Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut intre doua societati comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut intre doua societati comerciale

Buna ziua,

Se poate face un contract de imprumut a unei sume de bani intre doua societati comerciale fara sa se perceapa dobanda?

Un model de contract m-ar interesa

Multumesc
george-neagu, moderator
Din punct de vedere fiscal, acordarea de imprumuturi fara dobanda nu va putea fi calificata ca un act juridic cu titlu gratuit, intrucat Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificarile ulterioare, prevede, la art. 11 alin. (1), ca " La stabilirea sumei unui impozit, a unei taxe sau a unei contributii sociale obligatorii, autoritatile fiscale pot sa nu ia in considerare o tranzactie care nu are un scop economic, ajustand efectele fiscale ale acesteia, sau pot reincadra forma unei tranzactii/activitati pentru a reflecta continutul economic al tranzactiei/activitatii."
Conform prevederilor de la art. 27 alin. (7) din Codul fiscal; "in cazul imprumuturilor obtinute de la alte entitati, cu exceptia celor prevazute la alin. (6),(adica banci etc ) dobanzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobanzii de politica monetara a Bancii Nationale a Romaniei, corespunzatoare ultimei luni din trimestru, pentru imprumuturile in lei; si
b) nivelul ratei dobanzii anuale de 4%, pentru imprumuturile in valuta. Nivelul ratei dobanzii pentru imprumuturile in valuta se actualizeaza prin hotarare a Guvernului."
Acordarea de imprumuturi cu sau fara dobanda trebuie sa fie tranzactii ocazionale. In caz contrar, aceste tranzactii se considera a fi acte de comert.