Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Grad indatorare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Grad indatorare

Buna ziua, firma are luat imprumut mai mare de un an de la o societate din Belgia.

CI 1724440
CP 219607 grad indatorare 7.85%
Dobanda inregistrata in contabilitate 40122 + dif curs (765 =491:665=895)
Dif de curs la imprumut (765=30420; 665=55383)
Nu ma descurc cu suma care merge pe cheltuieli nedeductibile.
Cod fiscal art 27:

(5) În condițiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste 3 sau capitalul propriu are o valoare negativă, cheltuielile cu dobânzile și cu pierderea netă din diferențele de curs valutar sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condițiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.

Dobanda e cea din cont 666, iar pierderea neta este cont 665 - 765.

Raspunsul nu a tinut cont de art 27 (7) din Cod fiscal, pt ca nu ati mentionat cat e rata dobanzii. Daca se depasesc limitele de mai jos, depasirea e nedeductibila fara a mai fi reportata. Iar mai apoi pentru restul aplicati alin (1) si (5).

(7) În cazul împrumuturilor obținute de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la alin. (6), dobânzile deductibile sunt limitate la:

a) nivelul ratei dobânzii de politică monetară a Băncii Naționale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; și

b) nivelul ratei dobânzii anuale de 4%, pentru împrumuturile în valută. Nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută se actualizează prin hotărâre a Guvernului.

Norme:

d) în vederea determinării valorii deductibile a cheltuielilor cu dobânzile se au în vedere și următoarele:

(i) pentru împrumuturile angajate de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la art. 27 alin. (6) din Codul fiscal, se aplică limita prevăzută la art. 27 alin. (7) din Codul fiscal. Valoarea cheltuielilor cu dobânzile care excede nivelul de deductibilitate prevăzut la art. 27 alin. (7) din Codul fiscal este nedeductibilă, fără a mai fi luată în calcul în perioadele fiscale următoare;

(ii) modul de calcul al dobânzii, conform art. 27 alin. (7) din Codul fiscal, va fi cel corespunzător modului de calcul al dobânzii aferente împrumuturilor;
Ioan Petru Butariu, Contabil