Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medicină Muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medicină Muncii

Buna ziua!Datorită glicemiei si trombocitelor cu valori mari depistate la analizele periodice făcute de cei de la Medicină Muncii mi sa dat apt de munca pentru 30 de zile.A expirat această perioadă iar de la.departamentul Resurse Umane mi se IMPUNE sa iau concediu de odihna.Am făcută programare la un medic de Diabet si Nutritionis iar ac aștept decizia si un diagnostic dat de medic.Ce drepturi legale am in aceasta perioada in care ,,Nu sunt apt de munca,,?Mi se poate impune sa iau CO?
Cu speranta ca am dat destule amănunte si am reușit să fac înțeleasă problema mea ....Va multumesc anticipat!
ADRIAN
In periada aceasta de 30 de zile trebuia sa mergeti la medicul specialist, asa cum sigur v-a recomandat medicul de medicina muncii si apoi sa reveniti pentru emiterea uni noi Fise de aptitudine. Atunci v-ar fi emis, probabil; o Fisa cu "Apt conditionat". Recomandarea mea este sa medgeti din nou la medicul de medicina muncii cu documentele (recomandari, tratament, etc) de la specialist sau de la medicul de familie.
Puteti primi concediu medical de la medicul de familie si apoi de la medicul specialist in diabet si nutritie pentru a nu lua CO.
Inainte de a reveni la serviciu este obligatorie decizia medicala a medicului specialist in diabet si nutritie dublata de o examinare medicala in vederea revenirii la serviciu, la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in vederea completarii unei noi fise de aptitudine in munca.
Va mulțumesc pentru raspunsurile dvstra!Multă sănătate va doresc!