Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Eliberare autorizatie funcționare sector 2
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Eliberare autorizatie funcționare sector 2

Bună ziua,
În următoarele zile voi deschide un aprozar în sectorul 2 din București. Am tot încercat sa aflu care sunt actele necesare eliberării autorizatiei de funcționare însă nu am găsit nimic. Am aflat însă că primăria sector 2 eliberează autorizatie de functionare doar pentru vreo 3 coduri caen care nu au nicio legătură cu domeniul meu de activitate. Ma puteți ajuta în acest sens cu o confirmare sau infirmare a acestei informații? Menționez ca la telefon nu răspunde nimeni iar la primărie, în cadrul programului cu publicul, îmi este foarte greu sa ajung. Mulțumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Bună ziua,

Conform Hotărârii Consiliului Local Sector 2 nr. 72 din 2018 se supun procedurii de autorizare doar activitățile cuprinse în 4 coduri CAEN, respectiv:
- 5610 Restaurante
- 5630 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor
- 9321 Balciuri si parcuri de distractii
- 9329 Alte activitati recreative si distractive

Aici găsiți link-ul către actul normativ sus-menționat publicat chiar pe site-ul Primăriei Sectorului 2: [ link extern ]

De asemenea, găsiți informații utile și explicații aici: [ link extern ]
[JuristFirme.ro]

Mai precizez faptul că în Sectorul 2 trebuie să faceți demersurile de autorizare la Poliția Locală Sector 2, care este o instituție din subordinea Primăriei Sectorului 2.
Nu trebuie să vă adresați direct primăriei!

Succes!
Primoris SRL, Consilier juridic